Bondswedstrijd/NK voor Schooljongens (lI)

De jaren 1972,1973,1974 en 1975 gaan geruisloos voorbij, want telkens worden de parturen van St.-Annaparochie in de eerste omloop naar de kant verwezen. In 1972 zijn dit Gerrit Klok, Fré Vellinga en Filip Dijkstra, in 1973  Filip Dijkstra, Anton Algra en Kor Wijmenga, in 1974 Anne Spijkstra, Tjep Jansen en Kor Wijmenga en in 1975 Kor Wijmenga, Anne Spijkstra en Tjep Jansen. In 1976 te Oosterlittens klimt St.-Annaparochie weer enigszins bij de wal op en daarvoor zijn Johan Hiemstra, Anne Spijkstra en Tjep Jansen verantwoordelijk. Zij krijgen geen tegenstand van Winsum in de eerste omloop, in de tweede omloop wacht een staand nummer, Oosterlittens krijgt in de derde omloop geen enkel bordje en in de vierde omloop is Makkum, met o.a. Peter Rinia, de te sterke tegenstander, 2-5 en 6-6. Geen wonder, want Makkum gaat als Bondswinnaar huiswaarts en St.-Annaparochie moet met de vijfde prijs genoegen nemen.

In 1977 staan er 28 parturen op de deelnemerslijst te Oosterlittens en   Meine de Jong, Anne Spijkstra en Johan Hiemstra hebben nr.16. Eerst wacht Engelum, vervolgens Stiens, Pingjum en Wijnaldum en in de finale is Roordahuizum de tegenstander. Ook hiertegen is St.-Annaparochie opgewassen en mag aan het eind van de dag de eerste prijs, de kransen en de wisselbeker in  ontvangst nemen. Dit is de derde keer dat St.-Annaparochie als winnaar van de eerste prijs uit de strijd te voorschijnkomt.  Dirk Terpstra, Piet Hendrik de Vries en Rob Algra komen aan deze prestatie in 1978 niet toe, want zij trekken in dit jaar op de stand 5-5 en 6-6 in de eerste omloop tegen Harlingen aan het kortste eind. In 1979 verdedigen Dirk Terpstra, Hayo Wolbers en Pieter Tienstra de kleuren van St.-Annaparochie en na winst in de eerste omloop op Oosterlittens is Makkum in de tweede omloop veel te sterk, 1-5 en 0-6. In 1980 een unicum voor St.-Annaparochie op de Bondswedstrijd voor Schooljongens, want een ‘schoolmeisje’, Paulien Tanja, vormt samen met Hayo Wolbers en Pieter Tienstra het afdelingspartuur. Het debuut van Paulien zal niet lang duren, want Menaldum is in de eerste omloop te sterk. In 1981 is er geen succes weggelegd voor Hayo Wolbers, Hendrik Elings en opnieuw Pieter Tienstra en evenmin in 1982 voor  Arwin Schipper, Jacob de Jong en Gerrit Cornelis Bijlsma.

In 1983 opnieuw een schoolmeisje in de gelederen bij St.-Annaparochie, namelijk Jokelyn Tienstra.  Met Robert de Vries en Arwin Schipper bereikt zij de tweede omloop, waarin Bolsward de meerdere is. Lucy Sijtsma, Robert de Vries en Arwin Schipper bereiken in 1984 de derde omloop, waarin de latere eersteprijswinnaar Arum, met o.a. Johan Okkinga, oppermachtig is, 1-5 en 0-6. In 1985 bemachtigen Robert de Vries, Jan de Vries en Frank van Loon de zesde prijs. In de vierde omloop wordt St.-Annaparochie omloop door Engelum uitgeschakeld. Rudy Fopma, Frank van Loon en Jan de Vries hebben op papier een kansrijk partuur in 1986 en in de eerste twee omlopen maken zij dit inderdaad waar. In de derde omloop is Berlikum de tegenstander maar St.-Annaparochie weet zelfs het eerreddende bordje niet te bemachtigen. In 1987 staat ditzelfde drietal aan de start en presteert beter als het jaar daarvoor. De vierde omloop wordt bereikt, waarin Wommels de stap naar verder succes verijdelt en St.-Annaparochie met de zesde prijs genoegen moet nemen. In 1988,  opnieuw te Oosterlittens en met 35 parturen op de lijst, zetten Jarco de Boer, Gerard Jan Wijngaarden en Rudy Fopma hun beste beentje voor. Via winst op Leeuwarden, Oosterend, Witmarsum, Dronrijp (5-5 en 6-4) en een staand nummer bereiken zij toch wel verrassend de finale en daarin tegen Dongjum lijken zij niet kansloos. Dongjum laat er echter geen gras over groeien en wint toch vrij eenvoudig met 2-5 en 6-6 tegen een uitgeblust St.-Annaparochie. De tweede prijs, een verrassend resultaat. Hierna twee jaren, waarbij St.-Annaparochie nier verder komt dan de eerste omloop. Dit is in 1989 het geval met Douwe Mulder, Peter de Vries en Dirk J. Keizer en in 1990 met Peter Kampen, Peter de Vries en Douwe Mulder.

Willem Hiemstra.